Magg4’ten Notlar

Hulusi Berik

Dergimiz, magg4.com üzerinden erişebileceğiniz; yazılı, görsel ve video kayıtlarını içeren, dinamik, genç bir dijital platform olarak kurgulanırken; sanatsal ve estetik kaygının ön planda olduğu, Türkiye’nin en seçkin kurum, kuruluş ve isimlerine iletilmek üzere hazırlanan 3 aylık, baskılı ve süreli bir yayın olarak da faaliyet gösterecek.

4. Endüstri Devrimi’ni yalnızca sanayi ve üretim bandındaki bir gelişim olarak değil, bütüncül bir paradigma değişimi olarak ele alıyoruz. Küresel ekonomiyi, gündelik yaşantımızı yeniden dizayn eden bu yapıyı; sanat, tıp, hukuk, sosyoloji gibi alanları da kapsayan geniş bir perspektif ile değerlendiriyoruz.

Çevreyi, üretim biçimlerini, çalışma yöntemlerini, gelir dağılımını, toplumsal ve sınıfsal kabulleri temelden sarsmakta olan bu sürecin yakından takibini, aktif bir bileşeni olmayı, üretim ve toplum düzeyinde yaratılacak bilinci çok önemli buluyoruz. Dergimiz aracılığıyla, ülkemizde gerçekleştirilen çalışmaları mercek altına alarak bir araya getirmeyi ve birlikte değer üretebilmeyi arzu ediyoruz.

İlk sayımızda desteklerini esirgemeyen; başta TÜSİAD olmak üzere, GarantiPartners’a, Keiretsu Forum Türkiye’ye, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu’na, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’na, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne, Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ne, iş ve sanat dünyasının, akademinin kıymetli isimlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dünyadaki yaşama dair ilk anlatılardan biri olan Âdem ve Havva’nın elması; şüphe yok ki yer çekiminin keşfinde ve bugünkü dijital çağın simgelerinden biri olan Apple’ın hayatlarımızı dönüştürmesinde, kısacası bu üç önemli kırılma noktasında önemli bir temsiliyeti sembolize ediyor. Buradan edindiğimiz ilham ile 4. Endüstri Devrimi’ni dünyayı değiştirecek dördüncü elma olarak görerek, kıymetli sanatçı Sayın Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun Magg4 Dergisi için özel olarak hazırladığı çalışmasını sayımızın kapağına taşıdık. Koleksiyon değeri taşımasını istediğimiz sayılarımızın sanatsal niteliğine sunduğu büyük katkılar için kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

4. Endüstri Devrimi’ni birlikte öğreniyor, geliştiriyor ve deneyimliyoruz. Sizleri de bu süreçte, bizleri desteklemeye, Magg4 Dergisi’ni hepimizin ortak paydası olarak kabul etmeye ve bu mecraya katkı sunmaya davet ediyoruz.  Tüm okurlarımıza enerjisi yüksek, güzel bir yıl diliyoruz.

MAGG4 GÜNCEL İÇERİKLER